Tenerife

Na Tenerife sme strávili týždeň v septembri 2017. Pre ostrov sú typické pekné pláže, parádne vysoké hory a píniové lesy. Na letisko Tenerife North sme prileteli z Lanzarote  spoločnosťou Canart Fly. Do Brna sme leteli spoločnosťou Travel Service priamym letom z letiska Tenerife South, ktoré je určené pre medzinárodné lety. Podobne ako na Lanzarote i tu sme si požičali auto u spoločnosťti Autoreisen, ktorá ponúka autá na oboch letiskách.

Los Organos – turistika v lese s výhľadmi na Teide (TOP)

Los Organos je skalný útvar na severe ostrova, vzhľadovo pripomínajúci organ (hudobný). Pekný výlet v píniovom lese okolo skál začína neďaleko historického mesta La Orotava v rekreačnej oblasti La Caldera, kam je možné doviezť sa vlastným autom ale takisto sem chodí autobus. Turistický chodník je v nadmorskej výške 1200 až 1600m. Počas výletu sa nevystúpi na žiaden vrchol, čo však vôbec nevadí – výhľady na Pico del Teide, okolie a prechádzka lesom ozdobeného veľkými skalnými ružami určite stoja za to.

Cesta vedie okolo starej vodárene. Budova je zamknutá, ale cez okno sa dá nahliadnuť do interiéru zásobníku pre niekdajší akvadukt.

Cesta nám trvala asi 6.5 hodiny vrátane obednej pauzy, dĺžka trasy je 12 kilometrov a prevýšenie cca 1500m. Celá cesta je bezpečná, chodník je pevný a pohodlný, miestami celkom do kopca.

Zaujímavosť: Cestou do La Caldera medzi mestečkami El Bebedero a Aguamansa nás GPS poslala skratkou – uličkami tak strmými, že som neveril že to biedny motor Seat Ibiza zvládne. Zvládol, ale bol to slušný zážitok.

Mestečko La Orotava

V La Orotava sme sa zastavili na zmrzlinu cestou z Los Organos. Je to rušné historické mesto s peknými záhradami Jardín Victoria. Určite je tu viac zaujímavých atrakcií, ale nám to už časovo nevyšlo.

Zaparkovať v meste je obtiažne, my sme parkovali v platenom parkovaciom dome Parking Centro Orotava. Dom je súčasťou Centro Comertial s Mercadonou. Na pokladni v Mercadone dostanete kupón na -1h z parkovacieho lístku zdarma.

DSC_0515

Botanická záhrada v La Orotava

Montana Guajara – vyššia turistika s výhľadmi na Národný park Teide (TOP)

Seriózna turistika v Prírodnom parku Teide s výstupom na panoramatický vrchol Montana Guajara (2718 m.n.m) a nádherným výhľadom celý park a na Pico Del Teide.  Nabudúce určite pochodíme i okolné kopce.

Cesta nám trvala asi 5,5 hodiny aj s občerstvením na vrchole. Trasa má prevýšenie zhruba 800m na je dlhá asi 11 km. Turistický sprievodca odporúča obísť Guacharu z ľava a pozvolným stúpaním vyliezť na vrchol. Cestu z pravej strany považuje za veľmi strmú a z časti nebezpečnú. My sme sa rozhodli ísť v protismere, z prava do ľava: Cesta strmo hore kopcom je nám príjemnejšia ako strmý zostup. Strmé pasáže z pravej strany by som prirovnal výšľapu na Ostrvu, alebo možno Poľskému hrebeňu vo Vysokých Tatrách. Z chodníku sa nedá nikam spadnúť, nevedie po exponovaných miestach. Nepríjemná a potenciálne nebezpečná časť je asi 150m dlhý strmý šľapák popod kolmú a erodovanú stenu Guachary. Navyše fúkal veľmi silný vietor, takže padajúci kameň by nebol také prekvapenie. V tomto úseku stojí za to poponáhľať sa.

Návrat z ľavej strany vedie spevnenou pomerne pohodlnou cestou s krásnymi výhľadmi a po zostupe prechádza okolo skalných veží – Las Cañadas (Cañada del Capricho, Cañada de la Camellita, Cañada de la Marelita).

Parkovanie: Ideálne parkovisko pri hoteli Parador, prípadne parkovisko Las Cañadas na druhej strane cesty (+500m k začiatku výletu).

Las Cañadas del Teide – skalné veže v lávovom poli (TOP)

Náhorná plošina v Národnom parku Teide je posiata skalnými útvarmi (Cañadas), ktoré sú vďaka heterogenite miestnych hornín a erózii pekne vytvarované. Celá plošina je takmer v rovine, ale s dlhými presunmi medzi Cañadas. K niektorým sa dá dostať autom (napr. okolie Mirador de la Ruleta). Určite sa tu dá vymyslieť i nenáročná celodenná turistika, alebo autoturistika s prechádzkami. Mapa celej oblasti je na tabuli pri hoteli El Parador. Na internetoch tú mapu neviem nájsť.

Montana Rocha a Playa de la Tejita

Neďaleko južného letiska sa nachádza nízky kopček Montana Roja (171mnm). Zo západnej aj východnej strany susedí s plážami La Tejita a El Medano. My sme strávli jedno popoľudnie na Playa de la Tejita na západe. Je to pekná pláž s jemným pieskom a na Kanárske ostrovy tu boli pomerne malé vlny. Miestami fúkal ale silný až nepríjemný vietor, našťastie sa nám podarilo po odchádzajúcich Angličanoch ukoristiť miestečko obkolesené naukladanými kameňmi, kde sme mali príjemné závetrie. Pred vetrom by sa dalo ukryť aj na časti pláže pod Montana Roja, kde si bolo možné za 10 euro prenajať 2 lehátka a slnečník v plachtami chránenej zóne s závetrím. Bol tu aj malý bar. Asi 800m od pláže je letisko, takže z nej máte výhľad na pristávajúce a odlietajúce lietadlá.

Vzhľadom k veľkosti  a preplnenosti parkovísk tu bolo prekvapivo málo ľudí.  Pláž je pomerne rozľahlá a tak sa asi stratili v priestore. Nie je tu sprcha.

Na 171m vysokú Montana Roja vedie chodník, po ktorom to asi bude trvať tak ½ hodinu na vrchol a  môžu byť z neho pekné výhľady na pláže a letisko v okolí. Keďže sme sem prišli z iného výletu, tak v rámci oddychu sme sa už z pláže nepohli.

Parkovanie: Po oboch stranách Montana Roja na parkoviskách pri TF-643.

Playa Benijo (TOP)

Playa Benijo sa nachádza na severe ostrova. Od hlavného mesta je to 45 minút autom po horskej kľukatej ceste TF-134, ktorá končí v dedinke Benijo postavenej na 100m vysokom útese nad morom. Pod dedinou je nádherná, človekom skoro nedotknutá, drsná pláž Benijo. Pár bláznov sa tu kúpalo, pár ľudí ročne sa tu utopí. Mať viac času, strávili by sme celý deň na pláži s knižkou a krátkymi prechádzkami.

Garachico – pekné mestečko a kúpanie v El Caletón

Na západnom pobreží je malé tradičné mestečko Garachico. Turistami už je objavené, je tu niekoľko hotelov, reštaurácií a krátka promenáda po pláži. Najznámejšou atrakciou je El Caletón – prírodné “bazény” vytvorené prehradením meandrov pobrežia. Tieto prírodné bazény sú jedinou možnosťou na kúpanie v meste, inak je pobrežie je kamenisté a more rozbúrené. Výhodou sú sprchy na pláži. Centrum mestečka je malebné, typické kanárske, s botanickou záhradou.

Malá sopka Montaña Grande

Južne pod mestom Candelaria vyzerá pár kilometrov štvorcových ako keby ho preniesli z Lanzarote. Je tu jasne čierne lávové pole s minimom zelene a malá sopka, kam sa dá dostať po náučnom chodníku až na okraj kráteru. Na ostrove s  najvyšším vrchom vysokým cez 3700 m.n.m. nazvú 276 metrový kopček Montaña Grande. OK,  v bezprostrednom okolí je najvyšší.

Prechádzka v okolí je možná od severu z mestečka El Socorro alebo z juhu z Puertito del Güímar. Chodník vedie z časti po pobreží, kde sa vlny rozbíjajú o lávové mini útesy a potom hore k vrcholu  kráteru naprieč lávovým poľom.

Aj keď je to  prechádzka po pobreží, nikde cestou sa nedá kúpať. V El Socorro a aj Puertito del Güímar sú malé mestské pláže.

Je to krátka prechádzka, tak na 2,5 hodiny. Chodník je hrboľatý a hodia sa tenisky.

Roque del Conde, 1001mnm.

Neďaleko turistického letoviska Los Cristianos je vrch Roque del Conde. Výšľap vedie po dobrom a bezprečnom chodníku, nie je ale ničím výnimočný. Z kopca sú výhľady na husto osídlený juh ostrova. Každý kus zeme je buďto zastavaný alebo poľnohospodársky využívaný. Severne sú výhľady na južný okraj plošiny Teide a pro dobrej viditeľnosti aj na samotný Pico del Teide.

Cesta trvala niečo vyše 3 hodín. Prevýšenie 500m na 6km. Nedá sa tu vymyslieť okružná túra. Podľa mapy to možné je, ale chodník z pravej strany je nebezpečný a vedie dosť exponovaným terénom. V deň našeho výletu nefúkal na kopci vietor a bolo nepríjemne teplo.

Ďalšie tipy

Nabudúce určite vyšlapeme na Pico del Teide. Na výstup na vrchol je potrebné zabezpečiť si povolenie, ktoré sa nám nepodarilo získať a tak sme mali aspoň dobrú výhovorku ísť sa kúpať. Doporučujeme navštíviť perfektné kúpalisko Costa Martianez v Puerto de la Cruz. Je to skvelé miesto na oddych a plánovanie výletov na ďalšie dni.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s