Lanzarote

Na najsevernejšom z Kanárskych ostrov Lanzarote sme strávili dovolenku v septembri 2017.

V 2017 nebol ostrov dostupný priamym letom z Českej republiky. My sme leteli  Praha – Brusel Charleroi – Arrecife. Od 2018 tu lieta SmartWings z Prahy. Letisko CRL je malé a biedne, pred bezpečnostnou kontrolou je problém nájsť miesto na sedenie. Je tu pár bufetov s teplým jedlom a menší supermarket  s bagetami. Nepohodlnú cestu však vykompenzuje mystická sopečná krajina a nádherné pláže.

Auto

Na letisku ACF sme dopredu rezervovali auto v Autoreisen. Mali sme Seat Ibizu za 120€ na týždeň. Bez auta  sa tu nedá dostať prakticky nikde. 

Ubytovanie

Na Lanzarote je zopár turistických rezortov. Myslím, že sa tu nenájde klasický all-inclusive rezort s  plážovým barom. Pri ceste po ostrove nás celkom zaujal La Santa – ponúka super možnosti aktívnej dovolenky. Nám umožnil vytlačiť boarding pass na Tenerife.

My sme si prenajali malý plážový domček v tradičnej dedinke na severe ostrova Caleta de Caballo. Dobrá lokalita s výhľadom na ostrov La Graciosa, tiché miesto, žiadny turistický ruch, krčma, ani obchod. Všade tu vonia a hučí oceán.

Miestna pláž je piesčitá,  kľudná a pomerne prázdna, inak je okolité pobrežie kamenisté. Fúka tu stále vietor a sú veľké vlny. Príjemne miesto na prechádzku, ale nie vhodné na celodenné ležanie na pláži.

Výlety

Okolie Calety de Caballo, výstup na Caldera Trasera

Pekná a jednoduchá prechádzka s výhľadmi na severné pobrežie ostrova, susedné ostrovy Isla Graciosa, Alegranza a Monta Clara a severnú časť ostrova.

Vychádza sa z východného okraja Calety de Caballo okolo pobrežia po vychodenom pobrežnom chodníku, na úrovni medzi Caldera Trasera a Montana Juan del Hierro sa chodník stáča do vnútrozemia a pokračuje k bázi Caldera Trasera a následne nespevneným chodníkom na pobrežnej stene na vrchol. Zostup je možný rovnakou cestou alebo po západnej strane, pod vrcholom vedie cesta mimo viditeľný chodník po dvojkovom hrebeni (asi 100-150 metrov) a potom nasleduje nástup na chodník a zostup dolu medzi sopky. Od chodníka medzi sopkami sa pokračuje po poľných cestách spať do Calety.

Cesta nám trvala 3,5h vrátane prestávky na jedlo na vrchole sopky. Je to 10,5km a 330m prevýšenie. Celá cesta od Calety ku sopkám je pohodlná poľná cesta. Na kráter Trasera vedie z ľavej strany strmý a nespevnený, ale bezpečný chodník. Zostup po hrebeni vyžaduje istú nohu a predošlá skúsenosť s horským terénom príde vhod. Ak by po hrebeni viedol oficiálny chodník, určite by tu boli reťaze.

Caldera Blanca, 458 mnm. – TOP

Caldera Blanca je sopečný kráter na severozápade ostrova uprostred pomerne rozsiahleho čierneho poľa tvoreného skamenenou lávou a je súčasťou prírodného parku Timanfaya. Od ostatných kráterov sa odlišuje svojou svetlou farbou, ktorú má vďaka povlaku lišajníku krémovej farby. Výlet začína na parkovisku za mestečkom Montana Blanca. Parkoviskom sa myslí kameňmi ohraničený a rozšírený koniec cesty, kam sa dostanete asi po 750 metrov dlhej poľnej ceste. Cesta je v pohode zjazdná aj biednym autom z požičovne.

Prechádzka začína na pravej strane parkoviska (v smere jazdy, pozor, chodník z ľavej strany je slepá ulička) a pokračuje dobre značeným chodníkom cez lávové pole smerom ku Montana Caldera.  Do menšieho kráteru Montana Calderete  je možné vojsť a prezrieť si ho  z vnútra. Ďalej chodník vedie pod Caldera Blanca. Na úpätí kráteru je sústava kamenných ohrád, jedna z nich má tvar srdca, z čoho pochádza ich názov Zamilovaný pastier. Cesta pokračuje na hrebeň kráteru, ktorý je možné prejsť z jeho 2/3. Na najvyššom bode je vybetónovaný stĺp, na ktorého podstavci sa dá pohodlne sedieť a spotrebovať proviant. Výhľady z vrcholu na národný park Timanfaya a kráter sú nádherné.  Zostup dole po západnom okraji je trošku náročnejší na orientáciu, štrkovitý chodník je menej výrazný a stráca sa. Po zostupe pod kráter je návrat rovnakou cestou späť.

Cesta aj s večerou na vrchole kráteru nám trvala 4,5h. Prevýšenie 500m na 10,5 km. Je bezpečná, chodník nevedie po exponovaných úsekoch, ale tenisky s turistickou podrážkou sú nevyhnutné, sandále určite nie. Zostup je trochu nepohodlný, na strmších miestach sa štrk šmýka.

Papagayo – TOP

Na juhu ostrova, východne od turistického mesta Playa Blanca je pobrežná časť Costa de Papagayo, ktoré je tvorené najkrajšími plážami Lanzarote. Pláže sú pieskovo – kamenisté, bez akéhokoľvek porastu, navzájom oddelené cca 20m vysokými  útesmi. Po útesoch sa dá prechádzať a kochať sa výhľadmi na oceán. Videli sme tu dokonca i delfíny. Na pobreží nie sú žiadne obchody s výnimkou občerstvenia nad najznámejšou z pláží Playa Papagayo. Najbližší obchod je supermarket HiperDino v Playa Blanca – Centro Comercial.

Parkovať je možné v  Playa Blanca a odtiaľ prejsť pešo po pobreží k parkoviskám neďaleko pláží, ktoré sú ale platené, vstup je 3 eur. Cesta na tieto parkoviská, cca 4-5 km je po veľmi rozbitej poľnej ceste. Okrem toho, že je veľmi nepohodlná, to môže  odniesť aj auto. Cestu je možné skrátiť asi o polovicu prejazdom cez Playa Blanca a prístupom z križovatky Calle Las Palmeras a Avenida de Papagayo. Po 17:00 sa vstupné na parkoviská neplatí a na večerné kúpanie to stačí (teplo a svetlo bolo až do 20:00).

Na západnej strane polostrova je pokojnejšie more, nie sú tu skoro žiadne vlny a fúka tu slabší vietor, pláží je tu viac a zároveň i viac ľudí. Od najzápadnejšej  Playa Mujeres sa dá prejsť po pláži (miestami po úpätí útesov medzi plážami) až po Playa de la Cera. Ďalej sa musí vyjsť hore na útesy a ďalej okolo Playa Papagayo až na južný cíp polostrova. Na východnej strane je veľká piesočná naturistická pláž Playa Caleta del Congrio. Pláž je veľmi pekná, je tu podstatne menej ľudí, ale sú tu väčšie vlny a more je také drsnejšie.

Slnečník na týchto plážach  je pre vietor nepoužiteľný. Tieň sa dá nájsť pomerne ťažko len v miestach pod útesmi

Montana Negra, 518mnm  a Montana de las Lapas o del Cuervo, 385mnm – TOP

Montana Negra je 518 metrov vysoká sopečná hora bez krátera. Z vrcholu hory sú nádherné výhľady na sopky prírodného parku Timafaya, ale i na takmer celý ostrov. Cesta na vrchol vedie strmým a sypkým štrkovitým chodníkom od parkoviska pri ceste LZ-56.

Rovnaké parkovisko je možné použiť ako východzí bod k sopke Montana de las Lapas o del Cuervo je sopka s jasne ohraničeným kráterom. Ide o prvú sopku ktorá vybuchla v roku 1730 a vedie okolo nej náučný chodník s tabuľami o vulkanickej činnosti na Lanzarote. Je možné vstúpiť  do vnútra kráteru a na jeho stenách pozorovať rôzne vrstvy lávy a rôzne druhy horniny.

Výlet  nám zabral asi 4 hodiny s obedom na Montana Negra. Cesta je bezpečná a neobsahuje žiadne exponované pasáže. Výstup na Montana Negra je dosť nepohodlný, stúpanie/klesanie je strmé a chodník je nespevnená štrková šotolina. Tenisky budú na konci dňa celé zaprášené a zostup z Montana Negra im dá dosť zabrať. (Tenisky odporúčam aj v prípade prechádzky len po Montana de las Lapas o del Cuervo). Chodí sa tu výhradne lávovým poľom. Alternatívne sa dá zaparkovať aj pri ceste LZ-30, cca 500m juhovýchodne od Montana Negra. Keď sme tu boli my, LZ-56 bola zatvorená.

Playa Famara – TOP

Playa Famara je nádherná piesočná pláž dlhá asi 1km na severnej strane mestečka Caleta de Famara.  Pláž má veľmi postupné klesanie (20m je voda po pás) a je tu jemný piesok. Pri odlive je pláž dlhá cca 4km a určite stojí za to prechádzka po nej na boso (cca 1h 30m). Zo severnej strany sa nad plážou týčia cca 400m vysoké Famarské útesy. Pre veľmi veľké vlny a silné prúdy sa tu vôbec nedá plávať, ale skákanie vo vlnách je tu skvelé. Do zadných častí pláže (tam, kde príliv skryje všetok piesok) chodia ľudia kempovať a v relatívnom súkromí strávia aj pár dní super kúpačkou alebo surfovaním. Prístup tam je po zlej poľnej ceste.

V 9/2017 tu bolo na pláži pomerne málo ľudí a dostatok súkromia. Naturistická pláž to však nie je. Nie sú tu sprchy ani občerstvenie. Najbližší obchod je dostupný autom v Caleta de Famara. Pre vietor je zbytočné nosiť slnečník. Keď sme tu boli my, tak vietor nebol nepríjemný. Inak ako v plážovom stane sa tu nedá nájsť tieň.

Napriek veľkej popularite surfistov nie je poznačená komerciou – nedajú sa tu prenajať slnečníky a nie je tu žiadny stánok s pivom. Parkovanie je možné pozdĺžne na ceste za plážou.

Tip: Ak je viac času, škola surfovania by tu rozhodne stála za to.

Výlet okolo Playa Famara – traverz po Famara Clifs

Okolo Famary vedie pekná dvojhodinová prechádzka traverzom po úbočí útesu (cca v polovici jeho výšky), s návratom po pláži alebo poľnej ceste hneď pri pláži. Prechádzka je to veľmi príjemná, jednoduchá a má pekné výhľady. Parkovanie je možné na severovýchodnom okraji bungalovov Famara. Pokračuje sa po poľnej ceste okolo domu a (asi) súkromnej banskej šachte. Cesta je jednoduchá na orientáciu a skoro po rovinke (max 200 m prevýšenie).

Chodník po útese je kamenistý a vyžaduje tenisky. V prípade poľnej cesty popri pláži stačia sandále.

Mirador del Rio

Mirraror del Rio je vyhliadka s kaviarňou a terasou, s perfektným výhľadom na severozápadné pobrežie Lanzarote a susedný ostrov La Graciosa. Je to dielo Lanzarotského populárneho umelca Césara Manriqueho. Je treba uznať, že vedel perfektne citlivo začleniť stavbu do krajiny a pri tom vôbec nenarušiť prírodný charakter miesta. V kaviarni je pekný luster a zaujímavý obrovský krb so zliatinovým zábradlím. Celá stena je presklená a ponúka krásne výhľady. Ako obývačka by to bolo super. O poschodie vyššie nad reštauráciou je obchod so suvenírmi. Vstupné na vyhliadku je 5€.

Ak návštevníci nechcú využiť služieb zariadenia, rovnaké výhľady sú i z útesov 100m južne od Miradoru. Zaparkovať sa dá na parkovisku pri Mirador. Aj v prípade krátkeho výstupu za výhľadmi na útes južne od Miradoru stačia sandále.

Pastelovo zelené jazero Charco de los Clicos – autoturistika

Charco de los Clicos vyzerá ako sírou napustené jazero. Farba jazera je naozaj netypická a kompozícia je veľmi zaujímavá. Z jednej strany je ohraničené úpätím malej sopky a z druhej strany plážou so sopečných kameňov. Aj keď je to turistami vyhľadávané miesto, určite stojí za návštevu. V 9/2017 bol prístup až dole k jazeru uzavretý a museli sme si vystačiť s pohľadom z vyhliadky nad jazerom. Inak je z južnej strany, za sopkou, je malé parkovisko. Vedie z neho chodník až k jazeru, ale keď sme tu boli my, chodník bol uzavretý.

Tip: Pod parkoviskom južne od El Golfo je malá pláž s čiernym pieskom. Aj napriek davom ľudí, ktorí chodia na Mirador je na pláži prekvapivo dosť súkromia a kúpanie vyzerá príjemne a bezpečne. Ako obvykle – málo plávania a viac hopsania vo vlnách.

Tip: Okrem Miradoru stojí za to prechádzka po útese zhruba v úrovni parkoviska, odkiaľ sú krásne výhľadu na útesy v okolí.

Femés a Pico de la Aceituna

Femés je malá dedinka na juhu ostrova, prvá v horách Los Ajachos nad “južnou plackou”. Je tu pekný maličký kostolík s námestím a niekoľko reštaurácií.

Asi 150m nad dedinou je Pico de la Aceituna, 487mnm. Výstup je bezpečný, po chodníku jednoduchom na orientáciu, ideálne na tenisky a vedie okolo družstva kde chovajú nebezpečne vyzerajúce kozy. Kozel vyzeral, že by sa  aj z niekým zrazil. Z kopca sú pekné výhľady na údolie na západ, protiľahlý kopec (Hacha Grande) a rovný juh ostrova.

Parkovanie: Pri kostolíku, na medzi reštauráciami a cintorínom.

Pôvodne sme mali v úmysle urobiť okružnú trasu dole údolím ku Playa Quemeda, ale bolo veľmiteplo a údolie Barronco da Higueral nakoniec  nevyzeralo až tak lákavo. Bola by to dlhá štreka a výhľady by asi nestáli za to. Lepší nápad na turistiku v tejto oblasti by bol Hacha Grade.

Ďalšie tipy

Nabudúce pôjdeme sem.

Monte Corona, 609 mnm.

Kráter na severnej strane ostrova, cestou na Mirador del Rio. Asi z neho budú pekné výhľady na La Graciosu a podľa mapy sa zdá, že sopka má pekne tvarovaný a dobre ohraničený kráter po ktorom sa dá obísť.

Hacha Grande, 561 mnm

Hora na juhu ostrova. Určite z neho budú krásne výhľady na východné pobrežie, južnú rovinu a kopce na západ aj sever. Hneď pod kopcom pekne ohraničené údolie Barranco da Higueral.

La Graciosa – susedný malinký ostrov

Myslím, že tam bude málo ľudí. Severovýchod sa zdá byť s pokojným morom a na záveternej strane. Dajú sa tam prenajať celé domy a mohla by tam byť pekná rodinná dovolenka. Na ostrove sa dá prenajať bicykel a asi si to šlo celé pobehať za jeden deň.

Trajekt z Lanzarote chodí skoro každých 30m z dedinky Orzola. Je to malá turistická loďka, ktorá určite nevezme auto a mal by som aj pochybnosti s bicyklom. V 9/2017 stála spiatočná cesta 20€.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s