Kanárske ostrovy

Navštívili sme Gran Canariu, Tenerife a Lanzarote.

Ostrovy v skratke

Gran Canaria

Pre jeho rôznorodosť sa mu hovorí malý kontinent. Môžem to len potvrdiť: Sú tu all-inclusive rezorty, turistické letoviská s piesočnými plážami, golfové ihriská, hory, opustené a ťažko dostupné pláže, mestá a dobrá infraštruktúra. Krajina je miestami pustá a vysušená, na mnohých miestach rastú aspoň vresy a kaktusy a na horách je aj píniový les. Každý si tu nájde to svoje. Do Las Palmas sa lieta z Prahy aj Viedne.

Tenerife

Tenerife je asi najhustejšie obývaný ostrov s veľmi dobrou cestnou sieťou a rušnými mestami. Sú tu veľké turistické centrá, vysoké hory a pozostatky sopečnej činnosti. Pláže sú tu prevažne skalnaté, ale je tu aj dostatok piesočných. Podobne ako Gran Canaria, aj tento ostrov sa prispôsobil turistom a ponúka im množstvá  komerčných atrakcií, ako napríklad  aquapark, zoo s kosatkami, výlety loďou atp. O tom tu písať nebudeme. Na ostrove sú dobré možnosti plážových vychádzok, ale je vysokej turistiky až do 3700 mnm. Na Tenerife sa lieta z Brna, Prahy aj Viedne priamym letom.

Lanzarote

Lanzarote je relatívne menší ostrov a v porovnaní s Tenerife a Gran Canariou je riedko obývaný. Taktiež je tu podstatne menej turistov a sú tu menšie rezorty. V čase rozmachu turizmu pôsobil na ostrove César Manrique, ktorý zabránil výstavbe veľkých komplexov a zasadil sa o zachovanie prírodného rázu ostrova. Existujúce rezorty sa orientujú primárne na aktívnych návštevníkov. Všade po ostrove behajú alebo bicyklujú svetlí európania, a na plážach sa premávajú na surfoch. Na Lanzarote je minimum zelene: Skoro celá plocha je buďto lávová pustina, sopka, útes, alebo piesočná pustina. Je to niečo úplne iné ako Tenerife a Gran Canaria, ale je to zaujímavé. Pláže sú pekné, ale sú tu silné prúdy a veľké vlny.

Praktické info

Auto

Zo začiatku sme používali Pluscar, v poslednej dobe využívame služieb Autoreisen. Nemali sme žiadnu zlú  skúsenosť, ale ani sme neriešili žiaden problém (poruchu, nehodu). Benzín tu stojí cca 80 centov 🙂

Doprava

Na Gran Canarii a Tenerife je vraj dobrá sieť autobusov. Internety to tak píšu, ale nikdy sme to neskúšali. Na krátke vzdialenosti je výhodný taxík, pre dvoch ľudí je vraj dokonca lacnejší ako autobus.

Obchody

Skoro v každom mestečku je nejaký obchod – supermercado. Rozšírený je reťazec HiperDino. Veľké nákupy potravín robíme vo hypermarketoch Mercadona. Obvykle tu majú čerstvé ryby, polotovary ako je marinované mäso a ryby v trojobale. Majú tu aj mašiny na vylisovanie džúsu z čerstvých  pomarančov. Nakupovať je lepšie ísť pred 18:00, večer (aj o 20:00) je obrovský nátresk v obchodoch.

Ubytovanie

Kanárske ostrovy sú populárne a všade je dostatok hotelov. My nevyhľadávame turistické rezorty, využívame radšej služieb Airbnb a preferujeme ubytovanie v súkromí. Ak túto službu nepoznáte, určite stojí za preskúmanie. Keby ste si chceli vytvoriť svoj účet, použite tento hyperlink pre registráciu. Na prvú  cestu dostanete motivačne okolo 20€, a po vašej prvej ceste dostanem ja polovičku vašeho bonusu 🙂

More a pláže

Ostrovy sú v Atlantiku a aj napriek južnej polohe je tu, v porovnaní so stredozemným morom, pomerne studená voda. Až na výnimky a pláže v okolí turistických rezortov sú tu väčšinou kamenisté pláže s veľkými vlnami a silnými prúdmi. Dá sa tu vyblázniť, ale na Egyptské ležanie v “teplej káve” to tu nie je. Naopak, je tu niekoľko populárnych lokalít na surfovanie. Obvykle tu nie je problém nájsť naturistické pláže. Pre vietor sa prakticky nedá použiť vlastný slnečník, ale na väčšine známych pláží sa dá aj s lehátkom prenajať.

Mapy

Super skúsenosť máme s mapy.cz. Majú veľmi podrobné turistické mapy a radi vyžívame  službu baťůžek.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s