Alpy

Alpy sú za rohom a ja sa nestačím diviť prečo tam chodíme tak málo.

Hochschwab

Hochschwab je nižšie predhorie Álp. Je to hrebeň zhruba v 2000 metroch a zaváňa serióznou turistikou. Z vrcholu Hochschwabu je vidieť vysoké kopce. Nachádza sa juhozápadne od Viedne a je to menej ako 4 hodiny z Brna. Naša expedícia je pekne popísaná u Jeremyho. Na tejto stránke budú preto len strohé informácie užitočné pre plánovanie vlastnej cesty.

Parkovanie

Parkovali sme nad dedinkou Seewiesen tu, ale nabudúce by som parkoval na dolnom konci tu. Lepšie to naväzuje na turistické chodníky a naviac sú parkoviská od seba vzdialené vyše 300 výškových metrov. Tieto metre je lepšie 3. deň zísť dole kopcom ako ísť hore s batohom.

Výlety

V júly 2017 (červenec :-)) boli hore na hrebeni snehové polia a bolo potreba mať kotníkové topánky. Doporučil by som pevnejšie B, B/C. Snehové polia neboli strmé ani nebezpečné. V čase našej návštevy bolo na hrebeni veľmi veterno. Bez dobrej bundy proti vetru by to bolo veľmi nepríjemné.

My sme išli túto túru v protismere (výstup podľa popisu 3. dňa) a bolo to dosť náročné.

Deň 1: Zo Seewiesen do Schiestlhaus. Vychádza sa z parkoviska zo Seewiesen cez Florlhütte a ďalej na Voisthaler Hütte, kde je možnosť občerstvenia. Je to relatívne po rovinke, trochu šľapák pred Voisthaler Hütte. Ďalej sa pokračujej na koniec doliny a doprava strmým kopcom na Rotgangboden. Nasleduje menej strmý kopec až po Schiestlhaus. Podľa mapy je to asi 6 hodín, ale so zastávkami a na pohodu by som čakal tak 8.

Deň 2: Zo Schiestelhaus na Ringkamp, späť na Schiestlhaus a na záver výšlap na vrchol Hochschwabu. Pre detaily pozrite mapu. Chodník od 852 na vrchol Ringkampu je veľmi slabo značený, príležitostne je vidieť kamenných mužíkov. Odbočka z 852 nie je značená vôbec. Vzhľadom ku prvému dňu to bolo na pohodu, cca na 5 hodín (na ľahko, vrátane obeda na Ringkampe).

Cestou na Ringkamp

 

Cestou na Hochschwab

Deň 3: Zo Schiestelhaus po 853 späť do Seewiesen. Mapa je tuPrechod po hrebeni Hochschwabu po 853 na Mieserkogel ďalej po 855 na dole k autu. Hrebeň je dosť dlhý a slušný sinus (hore, dole, hore, dole, …).

Nocľah

Chata Schiestlhaus je na vysoko na hrebeni a tesne pod samotným vrcholom Hochschwabu. Komfort je odpovedajúci polohe: Je tu zopár menších izieb, ale úplná väčšina turistov je ubytovaná v nocľahárni s 13 posteľami. Volá sa to štýlovo – Lager. Na poschodí je spoločná umývarňa s umývadlom. Voda tu tečie veľmi skromne a nie je tu sprcha. Je super, že tu je dobre vetraná sušiareň na mokré oblečenie. Na spanie nie je potreba spacák, ale z hygienických dôvodov je potrebné mať vlastnú vložku do spacáku. Ku lôžku prislúcha deka a vankúš, a na lágri je teplo, takže to stačí.

Na prízemí je príjemná reštaurácia a miestnosť určená len pre uloženie turistickej obuvi. Po vstupe na chatu si tu všetci odložia topánky a prezujú sa do miestnych zdieľaných prezúvok. Raňajky all you can eat, stoja za kúpu (asi 15 euro: praženica, syry, šunky, slanina, vianočka, káva, čaj). Večera guláš (7 euro), pivo (5 euro). V jedálni sa dá nabiť mobil a dopustiť pitná voda zdarma. (Na lágroch nie je elektrina.)

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s